Wednesday, April 13, 2011
Sunday, March 27, 2011
RELATIONSHIP MOLE AND MOLECULE
1 mol "molecule" = 6.02 x 1023 molecule
number of molecule = 6.02 x 1023/mol
1 mole of substances - "amount" / "number of particles" in substances.
Example:
1 mole of Zn - number of Zn atom in Zinc
Friday, March 25, 2011
Advanced Empirical Formulae
Combustion 0.202 g of a sample of organic compound containing elements carbon, hydrogen and oxygen to produce carbon dioxide 0.361 g and 0.147 g of water. If the relative molecular mass is 148, determine the molecular formula.
ANSWER:
mass of carbon in carbon dioxide = 12 x 0.361 / 44 = 0.0984 g
mass of hydrogen in water = 2 x 0.147 / 18 = 0.0163 g
mass of oxygen in compound = 0.202 - (0.0984 + 0.0163) = 0.0873 g
Molecular formula =
(C3H6O2)n = 148
3(12) + 6(1) + 2(16) = 148
74n = 148
n = 2
molecular formula = C6H12O4
ANSWER:
mass of carbon in carbon dioxide = 12 x 0.361 / 44 = 0.0984 g
mass of hydrogen in water = 2 x 0.147 / 18 = 0.0163 g
mass of oxygen in compound = 0.202 - (0.0984 + 0.0163) = 0.0873 g
| Carbon, C | Hydrogen , H | Oxygen , O | |
| Mass (g) | 0.0984 | 0.0163 | 0.0873 |
| Number of mole (mol) | 0.0082 | 0.0163 | 0.0055 |
| Mole ratio | 0.0082/0.055 = 1.5 | 0.0163/0.0055 = 3 | 0.0055/0.0055 = 1 |
| Simplest ratio | 3 | 6 | 2 |
| Empirical formula | C3H6O2 |
Molecular formula =
(C3H6O2)n = 148
3(12) + 6(1) + 2(16) = 148
74n = 148
n = 2
molecular formula = C6H12O4
Saturday, March 19, 2011
PERINGATAN : TIPS UNTUK CALON SPM
Bila anda menjawab soalan mengenai chemical formula.
Selalunya soalan yang akan di tanya.
[SOALAN LAZIM | FOVOURITE QUESTION | SPOT QUESTION]
1. Definisi "empirical formula".
Question : What is meant by empirical formula?
Answer : Formula shows the simplest ratio of each elements in a chemical compound.
* ingat : simplest ratio of each elements - "nisbah terkecil bagi setiap element dalam sebatian kimia."
2. Menentukan empirical formula untuk suatu bahan dengan jisim yang diberi.
Question : Determine the empirical formula of magnesium oxide with mass of magnesium ribbon is 2.4 g and oxygen in magnesium oxide is 1.6 g.
Answer :
*ingat :
1. Buat jadual untuk setiap element(unsur) yang terkandung dalam sebatian. [ Penting ! Pengiraan melibatkan satu atom sahaja].
2. Cari bilangan mol setiap element(unsur) . [ Bahagi dengan jisim atom relatif // divide with RAM]
3. Cari nisbah mol (mole ratio) setiap element (unsur) . [ Bahagi dengan bil. mol terkecil antara unsur yang terlibat // choose smallest no. of mole between no of mole in step 2.
4. Bandingan nisbah mol kepada nisbah yang paling kecil. [ Simplify and round off to the simplest whole number ]
5. Tuliskan empirikal formula mengikut bilangan nisbah tadi. [ Write empirical formula by the simplest ratio ]
3. Menentukan empirikal formula daripada peratus bahan yang terdapat dalam sebatian kimia.
Question : Determine the empirical formula of substance X consists 82.75% of carbon and 17.25% of hydrogen by mass?
Answer :
*ingat:
1. Buat jadual dengan column mengikut bilangan element yang terdapat dlm sebatian. [ kira one atom jek]
2. Anggap 100% sama dengan 100 g. Oleh itu kita boleh anggap peratus yang diberi adalah jisim bagi setiap element yang terdapat dalam sebatian.
3. Baru boleh cari bilangan mol setiap element.
4. Cari nisbah mol (mole ratio) setiap element.
5. Cari nisbah terkecil untuk bandingkan element.
6. Tulis empirical formula berdasarkan nisbah terkecil yang diperolehi.
Selalunya soalan yang akan di tanya.
[SOALAN LAZIM | FOVOURITE QUESTION | SPOT QUESTION]
1. Definisi "empirical formula".
Question : What is meant by empirical formula?
Answer : Formula shows the simplest ratio of each elements in a chemical compound.
* ingat : simplest ratio of each elements - "nisbah terkecil bagi setiap element dalam sebatian kimia."
2. Menentukan empirical formula untuk suatu bahan dengan jisim yang diberi.
Question : Determine the empirical formula of magnesium oxide with mass of magnesium ribbon is 2.4 g and oxygen in magnesium oxide is 1.6 g.
Answer :
| Magnesium, Mg | Oxygen, O | |
| Mass (g) | 2.4 | 1.6 |
| Number of mole (mol) | 2.4 / 24 = 0.1 | 1.6 / 16 = 0.1 |
| Mole ratio | 0.1/0.1 | 0.1/0.1 |
| Simplest ratio | 1 | 1 |
| Empirical formula | MgO |
*ingat :
1. Buat jadual untuk setiap element(unsur) yang terkandung dalam sebatian. [ Penting ! Pengiraan melibatkan satu atom sahaja].
2. Cari bilangan mol setiap element(unsur) . [ Bahagi dengan jisim atom relatif // divide with RAM]
3. Cari nisbah mol (mole ratio) setiap element (unsur) . [ Bahagi dengan bil. mol terkecil antara unsur yang terlibat // choose smallest no. of mole between no of mole in step 2.
4. Bandingan nisbah mol kepada nisbah yang paling kecil. [ Simplify and round off to the simplest whole number ]
5. Tuliskan empirikal formula mengikut bilangan nisbah tadi. [ Write empirical formula by the simplest ratio ]
3. Menentukan empirikal formula daripada peratus bahan yang terdapat dalam sebatian kimia.
Question : Determine the empirical formula of substance X consists 82.75% of carbon and 17.25% of hydrogen by mass?
Answer :
| Carbon, C | Hydrogen , H | |
| Assume percentage(%) as Mass (g) | 82.75 | 17.25 |
| Number of mole (mol) | 82.75/12 = 6.9 | 17.25 / 1 = 17.25 |
| Mole ratio | 6.9 / 6.9 = 1 | 17.25 / 6.9 = 2.5 |
| Simplest ratio | 2 | 5 |
| Empirical formula | C2H5 |
1. Buat jadual dengan column mengikut bilangan element yang terdapat dlm sebatian. [ kira one atom jek]
2. Anggap 100% sama dengan 100 g. Oleh itu kita boleh anggap peratus yang diberi adalah jisim bagi setiap element yang terdapat dalam sebatian.
3. Baru boleh cari bilangan mol setiap element.
4. Cari nisbah mol (mole ratio) setiap element.
5. Cari nisbah terkecil untuk bandingkan element.
6. Tulis empirical formula berdasarkan nisbah terkecil yang diperolehi.
Friday, March 18, 2011
QUESTIONS : EMPIRICAL / MOLECULAR FORMULA
Question 1 :
A compound was analyzed and found to contain 13.5 g calcium, Ca; 10.8 g oxygen, O and 0.675 g H. What is the empirical formula of the compound?
[ RAM : Ca=40 , O=16 , H=1 ]Solution:
Step 1 : Given ...
Mass of calcium, Ca = 13.5 g
Mass of oxygen, O = 10.8 g
Mass of hydrogen, H = 0.675 g
Step 2 : Find number of mole each elements.
Mole of Ca = 13.5 / 40 = 0.3375
Mole of O = 10.8 / 16 = 0.675
Mole of H = 0.675 / 1 = 0.675
Step 3 : Simplest mole ratio each elements.
Mole ratio of Ca = 0.3375 / 0.3375 = 1
Mole ratio of O = 0.675 / 0.3375 = 2
Mole ratio of H = 0.675 / 0.3375 = 2Step 4 : Write the empirical formula
Empirical formula = CaO2H2 ≈ Ca(OH)2
Question 2 : From table result for an experiment below. Find empirical formula of magnesium oxide?
Result of experiment:| Mass of crucible + lid | 24.0 g |
| Mass of crucible + lid + magnesium ribbon | 26.4 g |
| Mass of crucible + lid + magnesium oxide | 28.0 g |
Solution:
| Magnesium, Mg | Oxygen, O | |
| Mass (g) | 26.4 - 24.0 = 2.4 | 28.0 - 26.4 = 1.6 |
| Number of mole (mol) | 2.4 / 24 = 0.1 | 1.6 / 16 = 0.1 |
| Mole ratio | 0.1/0.1 | 0.1/0.1 |
| Simplest ratio | 1 | 1 |
| Empirical formula | MgO |
Thursday, March 17, 2011
Relationship between molecular formula and empirical formula
Empirical formula the simplest ratio of an element in molecular formula
(Empirical formula)n = Molecular compound
Example of RELATIONSHIP:
| COMPOUND | MOLECULAR FORMULA | EMPIRICAL FORMULA | VALUE OF n |
| Glucose | C6H12O6 | CH2O | 6 |
| Carbon dioxide | CO2 | CO2 | 1 |
| Water | H2O | H2O | 1 |
| Benzene | C6H6 | CH | 6 |
| Hydrogen Peroxide | H2O2 | HO | 2 |
| Butene | C4H8 | CH2 | 2 |
| Butane | C4H10 | C2H5 | 2 |
| Ethane | C2H6 | CH3 | 2 |
Example Questions :
(a) What empirical formula of hexane, C6H14?
Solution :
Step 1:
Find simplest ratio between carbon and hydrogen in compound.
[ Use fractional of each element]
= C6/2 H14/2
Step 2:
Divisible is value of n; n=2 ⇒ (empirical formula) n = molecular formula
= (C3H7)2
Step 3:
Empirical formula
= C3H7
CHEMICAL FORMULA
CHEMICAL FORMULA - (FORMULA KIMIA) : is a way to representation chemical compound.
EXAMPLE :
EMPIRICAL FORMULA
Note : empirical formula like as simplify fractions.
Simplify molecular formula to empirical formula(simplest ratio).
TO BE CONTINUE... (relationship between molecular formula with empirical formula)
EXAMPLE :
Hydrogen atom - H
Hydrogen gas - H2
Hydrogen ion - H+
Letter-shows an elements. Each elements started with Capital letter. If have two letter, follow with small letter.
EXAMPLE :
EXAMPLE :
Chlorine - Cl
Helium - He
Magnesium - Mg
Nickle - Ni
Neon - Ne
Subscript numbering-shows the number of elements in an compound.
The number of elements shows actual number ratio and exactly in chemical compound called molecular formula.
The number of elements shows simplest number ratio in chemical compound is called empirical formula.
EXAMPLE:
MOLECULAR FORMULA
carbon dioxide, CO2
nitrogen dioxide, NO2
carbon tetrachloride, CCl4
glucose, C6H12O6
EMPIRICAL FORMULA
carbon dioxide, CO2
nitrogen dioxide, NO2
carbon tetrachloride, CCl4
glucose, CH2ONote : empirical formula like as simplify fractions.
Simplify molecular formula to empirical formula(simplest ratio).
TO BE CONTINUE... (relationship between molecular formula with empirical formula)
Subscribe to:
Posts (Atom)
